Merhaba, detaylı bilgilendirme, şikayet ve önerileriniz için Whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Numaraları

Melas İstanbul Hotel
0 535 107 34 37  
Melas Lara Hotel
0 530 324 81 07  
Melas Resort Hotel - Melas Holiday Village
0 552 994 33 94

+

Side Antik Kenti Hakkında Bilmedikleriniz

Antalya’da görülmesi gereken yerlerden birisi Side Antik Kenti, yine Antalya’nın en güzel ilçelerinden birisi olan Manavgat’ın sahil kesimine oldukça yakın bir mesafededir.

Manavgat ile Side Antik Kenti arasında yaklaşık 7 km, Antalya ile arasında ise 80 km mesafe bulunur. Bu da; Manavgat ilçe merkezinden Side Antik Kentine yaklaşık 7 dakika, Antalya merkezden ise yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk mesafesi olarak tahmin edilebilir.
Side Antik Kenti, konumu ve tarihteki yerleşim düzeni ile birlikte liman kenti olarak da tanımlanmaktadır. Nitekim coğrafi konumu itibariyle yarımada üzerinde kurulu, 350-400 m civarında geniş bir alana sahiptir.
Dolayısıyla Manavgat bölgesinde otelde konaklayan birisi için, bu antik kent hem tarihi bir keşif yapmak hem de Antalya’nın muazzam denizi ve farklı bir manzarasını keşfetmek için son derece idealdir.
Tarihi geçmişi bakımından Side Antik kentini ele alacak olursak; geçmişi M.Ö. 8. YY’a kadar dayandığı öngörülmektedir.
Bu bölgenin geçmiş tarihte en önemli işlevselliğe sahip olduğu dönem ise antik dönemde Lidya Krallığı bünyesindeki Pamfilya Bölgesine bağlı olarak, bir liman kenti olduğu zamanlar olarak ifade edilir.
Birçok farklı topluluğa ev sahipliği yapmış bu kent, özellikle M.S 7. YY’dan sonra büyük göç akınları ve çeşitli tarihi olaylar ile işlevselliğini yitirmiş, önemli ölçüde liman kenti olma değerini de kaybetmiştir. 
Side Antik Kenti ziyareti yaparak, görebileceğiniz birçok kalıntı mevcut. Bu kalıntılar arasında en dikkat çekenler ise; şehrin surları, oldukça etkileyici kapısı, Nymphaeum, su yolu, özel detaylara sahip sütunlu caddeler, yine özel bir mimari anlayış ile yapılmış evler, ticaret agorası, antik tiyatro, hamamlar ki (Side müzesi olarak da bilinir), Vespasian Çeşmesi, Anıtsal Kapı, Tapınaklar şeklinde sıralandırılabilir.
Ayrıca bu bölgede otelde kalacak ve tatil yapmaya gelen ziyaretçiler için önerilebilecek başlıca gezilip, görülecek yerlerden birisi de Selimiye Köyü’dür. Bu köyün temeli 1890’lı yıllardaki Giritli göçmenlerin kurmasına dayanır. Köyün en önemli özelliği sahip olduğu mimaridir. Nitekim bu bölge de Side Anti Kenti’nin kalıntılarına sahiptir ve bu önemli bir mimari özellik katmaktadır. Dolayısıyla gezmeyi, görmeyi ve keşfetmeyi sevenler için güzel bir fırsat.
Side Anti Kenti ile ilgili bilinmesi gereken en önemli ayrıntılardan birisi de bu şehri gezmenin ücretsiz olduğudur. Bulabileceğiniz nadide ve hatta Anadolu’da tek tarihi mimari kalıntıları tamamen ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz ancak müze ve tiyatro için bilet almanız gerekir ki, bu yapıları bilet ücreti dahilinde ödeme yaparak gezmeniz mümkündür.
Antalya Side Antik Kenti ziyaret için uygun saat ve tarih aralıkları;
- Yaz döneminde : 08:30 - 19:30 saatleri arasında (15 Nisan - 2 Ekim tarihleri arasında)
- Kış döneminde : 08:30 - 17:30 saatleri arasında (3 Ekim - 14 Nisan tarihleri arasında)

Paylaş...

ONLINE REZERVASYON
BİZE ULAŞIN

Merhaba, detaylı bilgilendirme, şikayet ve önerileriniz için Whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Numaraları

Melas İstanbul Hotel
0 535 107 34 37  
Melas Lara Hotel
0 530 324 81 07  
Melas Resort Hotel - Melas Holiday Village
0 552 994 33 94

+